Membrii Consiliului de Supraveghere


Consiliul de Supraveghere reprezintă interesele companiei şi ale acţionarilor săi şi este responsabil cu managementul general al companiei. Consiliul de Supraveghere al Petrom are în componenţă nouă membri, după cum urmează:

Wolfgang Ruttenstorfer - Preşedinte
Director General Executiv şi Preşedinte al Directoratului OMV
Ales iniţial în cadrul AGA din 11 ianuarie 2005

Gerhard Roiss - Vicepreşedinte
Vicepreşedinte al Directoratului OMV şi responsabil cu activitatea de Rafinare şi Marketing, incluzând activitatea de produse petrochimice şi chimice
Ales iniţial în cadrul AGA din 11 ianuarie 2005

David C. Davies
Director Financiar al OMV şi membru al Directoratului OMV
Ales iniţial în cadrul AGA din 11 ianuarie 2005

Helmut Langanger
Membru al Directoratului OMV şi responsabil cu activitatea de Explorare şi Producţie
Ales iniţial în cadrul AGA din 11 ianuarie 2005

Werner Auli
Membru al Directoratului OMV şi responsabil cu activitatea de Gaze şi Energie
Ales iniţial în cadrul AGA din 25 aprilie 2006

Marian Ţurlea
Director de cabinet al Ministrului Economiei, reprezentând Ministerul Economiei în Consiliul de
Supraveghere al Petrom
Ales iniţial în cadrul AGA din 28 aprilie 2009

Gheorghe Ionescu
Reprezentant al Ministerului Economiei în Consiliul de Supraveghere al Petrom; l-a înlocuit pe dl
Emanoil Neguţ, care a fost membru în Consiliul de Supraveghere al Petrom din 17 aprilie 2007
Ales iniţial în cadrul AGA din 28 aprilie 2009

Daniel Costea
Consilier al conducerii executive a EximBank S.A. şi reprezentant al Fondului Proprietatea în Consiliul
de Supraveghere al Petrom; l-a înlocuit pe dl Cristian Marian Olteanu, care a fost membru în Consiliul
de Supraveghere al Petrom din 17 aprilie 2007
Ales iniţial în cadrul AGA din 28 aprilie 2009

Riccardo Puliti
Director BERD, responsabil cu sectorul energetic şi al resurselor naturale, reprezentant al BERD în
Consiliul de Supraveghere al Petrom; l-a înlocuit pe dl Kevin Bortz, care a fost membru în Consiliul
de Supraveghere al Petrom din 25 aprilie 2006
Ales iniţial în cadrul AGA din 28 aprilie 2009


« inchide