Acţiuni Petrom


Acţionariatul
În data de 15 ianuarie 2009, Depozitarul Central a efectuat transferul acţiunilor Petrom deţinute de Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) în contul Ministerului Economiei (ME), care deţine în prezent 11.690.694.418 de acţiuni. Prin urmare, structura acţionariatului Petrom s-a modificat, astfel: 51,01% OMV Aktiengesellschaft, grup energetic lider în centrul şi sud-estul Europei, 20,64% Ministerul Economiei, 20,11% Fondul Proprietatea, un fond creat special de statul român cu scopul despăgubirii persoanelor ale căror proprietăţi au fost confiscate abuziv în timpul regimului comunist (fondul deţine un portofoliu diversificat de acţiuni ale companiilor din România) şi 2,03% Banca Europeană de Reconstructie şi Dezvoltare (BERD). Cota rămasă, de 6,21%, se tranzacţionează liber la Bursa de Valori Bucureşti.

Structura actionariatului

Acţiunile
În 2009, preţul acţiunii Petrom a avut o revenire constantă după scăderea bruscă din anul 2008. În prima parte a anului 2009, preţul acţiunii Petrom a fost foarte volatil, reflectând evoluţia pieţei locale şi a celei internaţionale, atingând cel mai mic nivel din 2009, precum şi din ultimii 6 ani, în data de 3 martie, de 0,1160 lei/acţiune. După scăderea abruptă de la începutul anului, când indicele Brent al preţului mediu al barilului de ţiţei a atins nivelul minim, de 39,7 USD/bbl (pe 18 februarie), piaţa de capital a început să crească constant. Prin urmare, preţul acţiunii Petrom a crescut până la valoarea maximă înregistrată în 2009, de 0,2920 lei/acţiune (pe 23 octombrie), în timp ce la nivel anual, preţul acţiunii a crescut cu 38%. Indicele Brent al preţului mediu al barilului de ţiţei a atins valoarea maximă din 2009 în trimestrul al patrulea, de 78,9 USD/bbl (pe 18 noiembrie).

Pe parcursul anului 2009, indicele BET, care include cele mai tranzacţionate zece companii listate la Bursa de Valori Bucureşti (BVB), a avut o evoluţie mai bună decât a acţiunii Petrom, crescând cu 62% faţă de 2008, dar având o tendinţă generală similară cu a titlului Petrom. Indicele BET-C (BET Composite), care include acţiunile tuturor companiilor listate la BVB, cu excepţia Societăţilor de Investiţii Financiare (SIF), a crescut cu 37% în 2009. Indicele ROTX, calculat la Bursa de Valori Viena şi care reflectă în timp real evoluţia celor mai lichide 14 acţiuni tranzacţionate la BVB, a crescut cu 47% în 2009. Indicele sectorial BET-NG, care urmăreşte companiile al căror domeniu de activitate principal este asociat sectorului energetic şi de utilităţi, a crescut, de asemenea, cu 71% faţă de 2008. Capitalizarea bursieră a Petrom la data de 24 decembrie 2009 (ultima zi de tranzacţionare din an) era de 14.104 mil. lei şi reprezenta 18% din capitalizarea totală a Bursei de Valori Bucureşti.

Descarcă tabelul

Simboluri acţiuni Petrom  
ISINSNPPACNOR9
Bursa de Valori BucureştiSNP
BloombergSNP RO
ReutersSNPP.BX

Descarcă tabelul

Acţiunile Petrom – în cifre200720082009
Număr de acţiuni56.644.108.33556.644.108.33556.644.108.335
Capitalizare bursieră (mil. lei)128.15210.25314.104
Capitalizare bursieră (mil. euro)18.0562.6093.356
Preţ maxim (lei)0,62000,56000,2920
Preţ minim (lei)0,47900,12900,1160
Preţ la sfârşitul anului (lei)0,49700,18100,2490
Câştig/acţiune (lei/acţiune)0,03140,01800,0241
Dividend pe acţiune (lei)0,0191002
Randamentul dividendului13,8%00
Rata de distribuire a profitului61%00

1 Calculat pe baza preţului acţiunii în ultima zi de tranzacţionare din anul respectiv
2 Dividend propus

Evoluţia cursului acţiunilor Petrom şi a indicelui BET

Adunarea Generală a Acţionarilor
În data de 28 aprilie 2009, Adunarea Generală a Acţionarilor Petrom a aprobat bugetul de investiţii pentru anul 2009, în sumă de 4,7 mld. lei, precum şi propunerea conducerii Petrom de a nu distribui dividende pentru anul financiar 2008. În acelaşi timp, au fost aleşi noii membri ai Consiliului de Supraveghere al Petrom S.A., pentru o perioadă de patru ani.
În data de 20 octombrie 2009, Adunarea Generală Extraordinară a Acţionarilor Petrom a aprobat modificările Actului Constitutiv al societăţii. Aceste modificări au fost propuse în special pentru a asigura alinierea Actului Constitutiv cu legislaţia europeană şi românească, dar şi ca urmare a expirării unui termen (respectiv împlinirea, la 31 decembrie 2009, a cinci ani de la data încheierii) stipulat în Contractul de Privatizare. Modificările aprobate au intrat în vigoare la data de 1 ianuarie 2010.

Relaţia cu investitorii
Petrom a organizat în 2009 o serie de întâlniri „1-la-1” şi conferinţe telefonice cu diverşi analişti şi investitori instituţionali din România şi din străinătate. În cadrul acestora, analiştii şi investitorii au avut ocazia de a adresa în mod direct întrebări conducerii companiei, inclusiv Directorului General Executiv şi Directorului Financiar, şi de a discuta cu aceştia despre rezultatele publicate ale companiei şi direcţiile strategice ale Petrom.

Dividende
În data de 25 martie 2010, Consiliul de Supraveghere a aprobat propunerea conducerii companiei de a nu distribui dividende pentru anul 2009, având în vedere nivelul ridicat de lichiditate impus de nevoile de investiţii ale companiei. Propunerea privind dividendul va fi ulterior supusă aprobării în Adunarea Generală a Acţionarilor, din data de 29 aprilie 2010.

Acţiuni proprii
În anul 2009, Petrom nu a răscumpărat sau deţinut în niciun moment acţiuni proprii. Începând cu data de 8 ianuarie 2010, Petrom a demarat programul de răscumpărare a acţiunilor proprii de pe piaţa organizată de valori mobiliare, în temeiul Hotărârii Adunării Generale Extraordinare a Acţionarilor din data de 16 decembrie 2008, publicată în Monitorul Oficial partea IV, nr. 359/19.01.2009. Acţiunile ce vor fi astfel răscumpărate urmează să fie distribuite, cu titlu gratuit, persoanelor îndreptăţite (câte o sută de acţiuni fiecărei persoane îndreptăţite), în perioada 25 februarie 2010 - 31 decembrie 2010.

Toate informaţiile şi ştirile importante pentru acţionari şi analişti privind activitatea companiei sunt afişate pe site-ul companiei www.petrom.com, la secţiunea Relaţia cu Investitorii.

Descarcă tabelul

Calendar Finaciar 2010
Evenimente
Data
Prezentarea rezultatelor pentru ianuarie-decembrie şi T4 20091
25 februarie 2010
Publicarea Raportului Anual 2009
29 aprilie 2010
Adunarea Generală a Acţionarilor
29 aprilie 2010
Prezentarea rezultatelor pentru ianuarie-martie 2010
7 mai 2010
Prezentarea rezultatelor pentru ianuarie-iunie şi T2 2010
4 august 2010
Prezentarea rezultatelor pentru ianuarie-septembrie şi T3 2010
10 noiembrie 2010
1 Rezultate preliminare conform Standardelor româneşti de contabilitate

Contact pentru Relaţia cu Investitorii
Sorana Baciu
Dezvoltare Corporativă şi Relaţia cu Investitorii
OMV Petrom S.A.
Calea Dorobanţilor nr. 239, Bucureşti
Tel.: +40 (0) 372 868 930
Fax: +40 (0) 372 868 518
E-mail: investor.relations.petrom@petrom.com

Rapoarte prin poştă
Pentru obţinerea versiunii tipărite a rapoartelor trimestriale şi anuale în română şi engleză, vă rugăm să ne trimiteţi un e-mail la adresa investor. relations.petrom@petrom.com sau să folosiţi serviciul pentru comenzi de pe site-ul nostru www.petrom.com.


« inchide